x
ZOBACZ KONIECZNIE!

Dziennik elektroniczny

1% PODATKU
 


Kapitał Ludzki - Rozwiń Skrzydła

Statystyki odwiedzin

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

BIP
 

Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 17

KALENDARZ

Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera w Częstochowie

Spacer z Piłsudskim po Częstochowie

Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

W dniu 24.11.2017 uczniowie naszej szkoły z klasy II b i III b pod opieką Pani Katarzyny Dąbrowskiej uczestniczyli w Spacerze po Częstochowie „ Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego”, który był wspaniałą lekcją historii.

W związku z realizacją projektu edukacyjnego pod hasłem „Częstochowa 1918- 1939. O wolność i niezawisłość”, który dotyczy zbliżających się rocznic wielkich wydarzeń historycznych, jednym z etapów projektu było zagadnienie dotyczące wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie.

Organizatorami projektu był Urząd Miasta Częstochowy, Muzeum Częstochowskie, SOD, ZST i wiele innych szkół. Nasze Gimnazjum nr 17 było współorganizatorem jednego z etapów projektu .

Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Ewa Blukacz i koordynator jednego z etapów projektu Pani Aneta Anzorge.

Uczestnicy zostali powitani przez Pana dyrektora ZST Rafała Piotrowskiego, koordynatora całego projektu Pana Marka Fiszera . Głos zabrała również i powitała uczestników Pani Naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Dębska.

Dużą atrakcją wydarzenia była możliwość sfotografowania się z Marszałkiem, w którego postać wcielił się pracownik naszego Gimnazjum nr 17.

Celem spaceru historycznego było:

-przypomnienie postaci Józefa Piłsudskiego

-zapoznanie uczniów z historią Częstochowy

-kształtowanie świadomości narodowej

-pielęgnowanie tradycji patriotycznych

-kształtowanie właściwych postaw podczas uroczystości patriotycznych

-rozwijanie współpracy między szkołami

W spacerze uczestniczyło wiele szkół , uczestnicy zebrani w altanie w Parku im. Stanisława Staszica udali się na Jasną Górę do Sali Rycerskie, gdzie pod przeor o. Jan Poteralski zaprezentował księgę pamiątkową, w której znajduje się podpis Marszałka, a w Kaplicy Pamięci Narodu młodzież oglądała tablicę pamiątkową poświęconą Marszałkowi.

Następnie uczniowie przeszli na Plac Biegańskiego pod Pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i udano się do Muzeum Częstochowskiego , gdzie Pan Marek Fiszer zaprezentował wystawę Mariusza Kolmasiaka „ Józef Piłsudski. Życie-Śmierć-Kult”.

Następnie uczniowie wysłuchali historii budowy pomnika Marszałka i jego wizyt w 1906 na Rakowie, którą zaprezentował Pan Grzegorz Basiński nauczyciel historii.

Uczniowie pod opieką historyka doktora Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Juliusza Sętowskiego udali się na ulice Kopernika, gdzie ukrywał się Józef Piłsudski w roku 1902.

Następnie wszyscy uczniowie , nauczyciel i organizatorzy udali się Alejami Najświętszej Maryi Panny pod Liceum Adama Mickiewicza, gdzie Jarosław Sobkowski opowiadał historię pomnika Józefa Piłsudskiego znajdującego się przed budynkiem w II RP.

Był to ostatni etap spaceru zakończony pożegnaniem uczniów, nauczycieli przez organizatorów wydarzenia historycznego.

Zdjęcia możecie zobaczyć w naszej GALERII