Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera w Częstochowie

Narodowe czytanie

Narodowe Czytanie zainicjował w 2012 r. ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski.

W poprzednich latach czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, fragmenty „Trylogii” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, oraz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Teraz – przy okazji siódmej edycji akcji – przyszła pora na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Do ogólnopolskiej akcji przyłączyła się także Częstochowa a z nią i nasze gimnazjum!

W sobotę 8 września w Parku im. Staszica pod Jasną Górą stawili się: uczniowie naszej szkoły, którzy pod opieką nauczyciela języka polskiego, p. Katarzyny Biel zdecydowali się wysłuchać fragmentów „Przedwiośnia”.

Niestety z powodu załamania pogody zostało zmienione miejsce uroczystości – z pomostu nad stawem z fontanną - czytelnicy i słuchacze musieli przenieść się do Pawilonu Wystawowego Muzeum Częstochowskiego (również w Parku Staszica).

Po oficjalnej inauguracji, której dokonał wiceprezydent miasta p. R. Stefaniak, głos zabrały zaproszone do lektury kobiety. Warto wspomnieć, że fragmenty dzieła czytały wyłącznie panie reprezentujące częstochowskie instytucje kultury.

Wszystko to w nawiązaniu do Roku Kobiet, czyli stulecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce. Do czytania wybrano zresztą przede wszystkim kobiece wątki w powieści.

Zdjęcia możecie zobaczyć TUTAJ