Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera w Częstochowie

Nie chciejcie Ojczyzny która Was nic nie kosztuje 1

Nie chciejcie Ojczyzny która Was nic nie kosztuje

4 listopada 2018r. odbyły się uroczystości jubileuszowe związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

To właśnie 4 listopada w 1918 r. częstochowskie sanktuarium na Jasnej Górze jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Uroczystości stanowiły podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który wspólnie z częstochowską delegaturą Kuratorium Oświaty realizował oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego, a wśród nich i nasze Gimnazjum.

Na setne urodziny Niepodległej dzieci i młodzież w pochodzie Alejami Najświętszej Maryi Panny przyniosły 100-metrową flagę, dar prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie zabrakło regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.

Delegacja naszej szkoły zaprezentowała trzy czapki. Korowód na błonia tanecznym krokiem poloneza wprowadził przeor Jasnej Góry. Flaga została przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, którzy w spektakularny sposób zawiesili ją na wieży jasnogórskiej.

Na scenie na błoniach jasnogórskich odegrane zostało przedstawienie rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918 r. Zapłonął także „ogień wolności”, rozpalony przez o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów i Urszulę Bauer, Śląską Kurator Oświaty.

W czasie Pikniku zgromadzeni śpiewali patriotyczne pieśni ze specjalnie przygotowanych na tę okoliczność śpiewników. Jego okładkę stanowi rysunek 6-letniej Julii, która zwyciężyła w konkursie dla przedszkolaków „Laurka dla mojej Ojczyzny”.

Zdjęcia możecie zobaczyć TUTAJ